Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2013-05-07

Strażacy biegają nie tylko z wężami pożarniczymi

Strażak musi być wysportowany – o tym wie każdy. Oprócz szybkości, strażaka powinna charakteryzować również wytrzymałość. Najlepszym sposobem sprawdzenia swojej wytrzymałości jest udział w maratonie. W niedzielę 28.04.2013r. w Krakowie odbył się największy maraton w Polsce – XII Cracovia Maraton. Strażaków z Jeleniej Góry reprezentował w nim starszy sekcyjny Maciej Dawidziuk (nr 3278). Trasa maratonu prowadziła od Krakowskich Błoni przez Wawel, Stare Miasto i Nową Hutę. Na starcie stawiło się 6 tys. biegaczy z 55 krajów. Pomimo porywistego wiatru, który nie pozwolił na uzyskanie lepszego czasu, dzięki uporowi i wytrwałości Maciej Dawidziuk pokonał 42 kilometry i 195 metrów  w 2 godziny 36 minut i 31 sekund. W klasyfikacji OPEN zajął bardzo wysokie 6 miejsce i znalazł się w czołówce biegaczy z Afryki oraz zza wschodniej granicy. Był trzecim Polakiem na mecie. W kategorii wiekowej M-30 uplasował się na 3 miejscu.
Pięć dni później tj. 03.05.2013r. odbył się w Jeleniej Górze I Półmaraton Jeleniogórski. Wystartowało w nim dwóch jeleniogórskich strażaków – mł. kpt. Konrad Siwik (nr 266)  oraz starszy sekcyjny Maciej Dawidziuk (nr 50). Obaj pożarnicy pomimo padającego deszczu pokonali dystans 21 kilometrów i 97,5 metrów. Maciejowi Dawidziukowi zajęło to 1 godzinę 11 minut i 17 sekund, natomiast Kondradowi Siwikowi 1 godzinę 42 minuty oraz 49 sekund.  Maciej Dawidziuk zajął 5 miejsce w klasyfikacji OPEN i drugie w kategorii M-30, a na uwagę zasługuje fakt, iż był najlepszym Polakiem w półmaratonie. Konrad Siwik zajął 248 miejsce w klasyfikacji OPEN i 90 w kategorii M-30.

tekst st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP w Jeleniej Górze, portalik24.pl, Roman.F portalik24.pl