Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2013-12-14


Ćwiczenia w PF „JELFA” (10-12.12.2013r.)

Strażacy w czasie 24-godzinnej służby, poza wyjazdami do akcji, dbają o „czerwone” samochody, sprzęt pożarniczy oraz strażackie budynki. Dbałości wymaga również stan wiedzy strażaka oraz jego umiejętność prowadzenia działań ratowniczych. Zgodnie z przysłowiem „trening czyni mistrza” najwięcej wiedzy i umiejętności mogą zdobyć strażacy podczas ćwiczeń w różnego rodzaju obiektach, w których przebywają ludzie. Gdy weźmiemy pod uwagę wysokie i specyficzne budynki to oczywistym jest, że pożarnik zdobywa jeszcze więcej bardzo cennych wiadomości i szlifuje taktykę działań ratowniczo-gaśniczych. Dlatego w ramach doskonalenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej w dniach 10-12.12.2013r. odbyło się rozpoznanie oraz ćwiczenia na terenie „JELFY”.
W tych również dniach kierownictwo zakładu przeprowadziło praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, do którego obligują przepisy przeciwpożarowe. Połączenie zakładowych ćwiczeń ewakuacyjnych oraz strażackich ćwiczeń obiektowych spowodowało, że akcja miała przebieg zbliżony do rzeczywistości – jednoczesne prowadzenie ewakuacji oraz działań ratowniczo-gaśniczych.
Zgodnie z założeniami w czasie ćwiczeń strażacy gasili pożar na drugim piętrze siedmiopiętrowego magazynu głównego. Podczas przeszukiwania pomieszczenia, w którym wybuchł pożar znaleziono osobę poszkodowaną. Pracownik magazynu, który próbował ugasić pożar zatruł się dymem i stracił przytomność. Strażacy ewakuowali mężczyznę i udzielili mu pierwszej pomocy. Na szczęście pożar nie zdążył się rozprzestrzenić i bardzo szybko został ugaszony.
Budynek i scenariusz ćwiczeń nie jest przypadkowy. W latach 90-tych w magazynie głównym miał miejsce duży pożar. Dlatego zdecydowano zlokalizować miejsce pożaru właśnie w tym obiekcie. Wspólne działania przyniosły wiele wniosków, które po realizacji pozwolą szybciej usunąć jakiekolwiek zagrożenie na terenie zakładu. Strażacy poznali obszar i obiekty przedsiębiorstwa farmaceutycznego, aby  w przyszłości działać pewniej i sprawniej na jego terenie. Rozpoznano miejsca, w których występują materiały niebezpieczne pożarowo. Sprawdzono lokalizację przeciwpożarowych hydrantów zewnętrznych, urządzeń przeciwpożarowych, hydrantów wewnętrznych, przeciwpożarowych wyłączników prądu oraz gaśnic.

tekst i foto st. kpt. Andrzej Ciosk