Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2014-06-29


XVII Manewry Ratownicze (04-06.06.2014r.)

W dniach 04-06.06.2014r. na terenie miasta Jelenia Góra oraz powiatu jeleniogórskiego odbyły się XVII Manewry Ratownictwa Medycznego. W szkoleniu pod kryptonimem „DROGA” wzięło udział 150 ratowników (podzielonych na 35 drużyn) i 30 instruktorów oraz 120 pozorantów. Tradycyjne manewry trwały trzy dni.


W pierwszym dniu zmagań (środa, 04.06.2014r.), poza wykładem dr Wojciecha Kopackiego wojewódzkiego koordynatora Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, odbyły się również zajęcia nocne w terenie. Zadaniem ratowników było znalezienie osób zaginionych w terenie leśnym w pobliżu ulic: Krakowskiej oraz Al. Solidarności w Jeleniej Górze, a następnie udzielenie poszkodowanym pomocy. Działania rozpoczęły się po godzinie 21 i potrwały do północy.


We czwartek (05.06.2014r.) każdy z zespołów ratowniczych zmierzył się z sześcioma zadaniami. Poszczególne epizody odbywały się w „Osadzie Kopaniec”, w parku linowym „Parku Odkrywców” w Szklarskiej Porębie, w pobliżu zamku „Chojnik” w Jeleniej Górze – Sobieszowie, na terenie leśnym Nadleśnictwa „Śnieżka” w Rudawach Janowickich, na drodze łączącej ul. Objazdową z ul. Spółdzielczą. W tej edycji manewrów zadanie zlokalizowane było również na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze. Pod okiem instruktorów z RESCUE DAYS ratownicy mieli za zadanie wykonać, z użyciem sprzętu hydraulicznego, dostęp do osoby poszkodowanej znajdującej się w samochodzie. Manewry jak zawsze zawierały również elementy związane z umiejętnościami czytania map i odnajdowania się w terenie – drużyny przed wyjazdem do zdań otrzymywały zestaw map, na których zaznaczona była lokalizacja epizodu. W ramach atrakcji ratownicy po zakończonych szkoleniach mogli przejść wybraną trasę parku linowego w Szklarskiej Porębie przy ul. Kilińskiego.


Tradycyjnie w trzecim dniu manewrów zaaranżowano zdarzenia masowe. Na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie ratownicy musieli udzielić pomocy 120 poszkodowanym – grupie młodzieży, która podróżowała autobusem i uczestniczyła w wypadku drogowym.

Organizatorem XVII Manewrów Ratowniczo Gaśniczych, w których udział wzięło łącznie 300 osób, byli: Mieczysław Stelmach, Jan Dalidowicz, Andrzej Ciosk i Konrad Siwik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP w Jeleniej Górze pod przewodnictwem Roberta Domańskiego, który jak co roku układał scenariusze zadań oraz Wojciech Kopacki, wojewódzki koordynator Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji manewrów kierujemy w stronę:

 • Zespół Szkół nr 4 w Wałbrzychu - "klasa strażacka"
 • I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze
 • II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
 • Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze
 • „Park Odkrywców” w Szklarskiej Porębie ul. Kilińskiego 11-13
 • „Osada Kopaniec” w Kopańcu
 • F.H.U. "B&B" Konrad Brodacki w Jeleniej Górze ul. Karola Miarki 53
 • „Zamek Chojnik” w Jeleniej Górze-Sobieszowie ul. Zamkowa 1
 • „Nadleśnictwo Śnieżka” w Kowarach ul. Leśna 4
 • „Miejski Zakład Komunikacyjny” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze ul. Wolności 145


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: Jelenia Góra 998 Paweł Michałkiewicz, Michał Guz, st. kpt. Andrzej Ciosk