Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2014-08-29


Mistrzostwa Strażaków-Płetwonurków Województwa Dolnośląskiego (Kowary 28.08.2014r.)

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oprócz ogólnopożarniczego wykształcenia, które pozwala im m. in. gasić skutecznie pożary, ratować ludzi w czasie wypadków drogowych, a także ściągać umiejętnie koty z drzew, posiadają w swoich szeregach specjalistów. Pożarnicy specjalizują się np. w ratownictwie wysokościowym, chemiczno-ekologicznym czy wodno-nurkowym. W Jeleniej Górze część strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 tworzy Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego (SGRWN). Oprócz jeleniogórskiej grupy na Dolnym Śląsku funkcjonują jeszcze dwie takie jednostki specjalne w ramach Państwowej Straży Pożarnej – we Wrocławiu oraz w Legnicy.

W czwartek 28.08.2014r. na zalewie miejskim w Kowarach odbyły się Mistrzostwa Strażaków Płetwonurków Województwa Dolnośląskiego, w czasie których rywalizowały wszystkie trzy ww. grupy. KM PSP we Wrocławiu wystawiła do zawodów dwie drużyny. Celem zawodów było sprawdzenie stopnia wyszkolenia strażaków-płetwonurków, wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia działań ratowniczych na różnych akwenach oraz podnoszenie kwalifikacji poprzez rywalizację sportową. Zawodnicy oceniani byli indywidualnie oraz drużynowo.

Konkurencja indywidualna polegała na przygotowaniu sprzętu, rzucaniu „do celu” rzutką ratowniczą, wydobyciu manekina z głębokości około 3-4 metrów i jego holowaniu „do brzegu”, oraz na pływaniu łodzią. Za nieprawidłowe wykonanie zadania przyznawane były punkty karne lub dyskwalifikowano zawodnika. W konkurencji drużynowej każda ekipa liczyła po trzech strażaków.

Zadanie drużynowe składało się z przygotowania sprzętu, pływaniu łodzią, wydobyciu manekina z głębokości około 3-4 metrów i jego holowaniu „do łodzi” a także zejściu nurków na głębokość 3-4 metrów i wykonaniu pracy – wyniesienie do powierzchni ciężaru (ok.30kg) za pomocą balonu wypornościowego. Za nieprawidłowe wykonanie groziły punkty karne lub dyskfalifikacja. W konkurencji drużynowej każda ekipa liczyła po trzech strażaków.

WYNIKI

Gospodarzem zawodów była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: kpt. Michał Jeremenko, Łukasz Płocki www.nj24.pl