Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-02-06


Pożar budynku mieszkalnego w Podgórzynie (05.02.2015r.)

W nocy około godziny czwartej w budynku mieszkalnym przy ul. Nadwodnej w Podgórzynie wybuchł pożar. Na szczęście ogień został w porę zauważony i 6-cio osobowej rodzinie udało się wyjść „bez szwanku” z budynku, jeszcze przed przybyciem strażaków. Mieszkańcy domu wynieśli z niego również część rzeczy, w tym dwie butle na gaz propan-butan. Pierwsi na miejsce pożaru przybyli lokalni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzynie. Zaraz po nich dojechały samochody z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze. Pożarem objęty był cały dach budynku. Ogień i unosząca się nad nim łuna widoczne były z kilku kilometrów. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru oraz obrony przed przeniesieniem się ognia na sąsiednie budynki. Jednocześnie ewakuowali najcenniejsze mienie z budynku – lodówkę, ubrania, telewizor itp. W trakcie działań doszło do dwóch wybuchów butli na gaz propan-butan. Jak się okazało w budynku było aż sześć butli LPG! Dwie wynieśli mieszkańcy, dwie kolejne strażacy oraz dwie rozerwane zostały w czasie wybuchu. Działania strażaków zakończyły się przed południem, ostatni zastęp wrócił do bazy o godzinie 10.36. Spaleniu uległ cały dach budynku, który zapadł się do środka. Dom nie nadaje się do zamieszkania. Na miejsce działań przybył przedstawiciel zarządzania kryzysowego gminy Podgórzyn, który zapewnił pogorzelcom tymczasowe miejsce zakwaterowania. Przypuszczalna przyczyna pożaru nie została ustalona. W akcji uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnej (PSP-JRG1, OSP Podgórzyn, OSP Miłków, OSP Sosnówka) w sumie 28 strażaków. Strażacy współdziałali z Policją oraz Pogotowiem Energetycznym.

W związku z opisywanym pożarem apelujemy o rozwagę i nie gromadzenie butli z gazami niebezpiecznymi pożarowo. W czasie pożaru stanowią one poważne zagrożenie nie tylko dla użytkowników budynku, ale również dla strażaków. Niebezpieczeństwo występuje również w przypadku opróżnionych butli gazowych. Przypominamy, że przepisy przeciwpożarowe zabraniają przechowywania pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.


tekst i foto: st. kpt. Andrzej Ciosk
.