Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-03-19


Pożar muzeum ,,Juna” w Szklarskiej Porębie (18.03.2015r.)

W Szklarskiej Porębie doszczętnie spaliło się Muzeum Ziemi. Straty są ogromne, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

Ogień wybuchł ok. godz. 3 w nocy. Pożar gasiło 47 strażaków z PSP i OSP. Łącznie na miejsce przyjechało 14 samochodów pożarniczych. Muzeum spaliło się doszczętnie. Ogień przeniósł się również na dach sąsiadującego z muzeum pensjonatu. W budynku muzeum spłonął cały dach, strop, klatka schodowa, częściowo ściany (mur pruski). Zniszczeniu uległa w wyniku pożaru część ekspozycji, całkowicie spaliły się meble gabloty z eksponatami. W budynku pensjonatu częściowo spłonął dach, uszkodzone zostały ściany i wyposażenie w  pokojach, które sąsiadowały z  dachem. Do gaszenia pożaru zużyto ok. 60 m3 wody. Na szczęście w momencie pożaru nikogo nie było w muzeum. W pensjonacie przebywało 6 pracowników, którzy ewakuowali się z niego jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

W trakcie trwania działań od godz. 3 do godz. 7 zatrzymany był ruch na drodze krajowej nr 3. Od godz. 7 wprowadzono ruch wahadłowy. Podczas działań ratowniczo-gaśniczych teren  miasta Jelenia Góra zabezpieczał zastęp z  OSP Sobieszów.

Dogaszanie pożaru trwało do godz. 14. Część zbiorów muzeum (minerały i eksponaty) udało się uratować. Mimo to straty są ogromne. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do następujących prac: odrywano elementy blaszane poszycia dachowego w obu budynkach oraz rozbierano drewniane elementy konstrukcyjne więźby dachowej w budynku muzeum. Prawdopodobna przyczyna pożaru nie została ustalona.

Na miejscu zdarzenia obecny był Komendant Miejski PSP w Jeleniej Górze i jego zastępca, a także oficer operacyjny KM PSP w Jeleniej Górze, oficer prasowy, przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego w Szklarskiej Porębie oraz burmistrz Szklarskiej Poręby. Na miejscu była również obecna policja oraz pogotowie energetyczne.


tekst: Agata Skindziul, st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP w Jeleniej Górze, OSP