Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

























Dodano 2015-03-24


Eksperyment naukowy ,,Wrzosy 2015” (17-18 marca 2015 r.)

Warsztaty odbyły się 17 i 18 marca na terenie Nadleśnictwa Przemków (pow. bolesławiecki). Eksperyment naukowy zakładał wypalenie około 6 ha wrzosów.

Inicjatorem operacji ,,Wrzosy 2015” był Instytut Badawczy Leśnictwa i Lasy Państwowe. Wypalenie wrzosowiska odbyło się w ramach krajowej konferencji ,,Ogień a gospodarka leśna i ochrona przyrody”. Zadaniem strażaków z KM PSP z Jeleniej Góry było przeciwpożarowe zabezpieczenie terenu eksperymentu. Założeniem eksperymentu było gaszenie pożaru lasu z wykorzystaniem metody ,,wypalania przed czołem pożaru”. Oprócz KM PSP Jelenia Góra na miejscu były również komendy PSP z całego województwa dolnośląskiego, m.in.: z Trzebnicy, Kłodzka, Lubania, Złotoryi, Wrocławia, Legnicy i Wałbrzycha.

Teren wokół wrzosów oborano. W ten sposób powstał pas zabezpieczający o szerokości 4 metrów, który chronił przed rozprzestrzenieniem się pożaru na pozostałą część lasu. O godz. 13 rozpoczął się pokaz wypalania 6 hektarowego wrzosowiska, który trwał około godziny. Pożar ugaszono przeciwogniem. Podczas pokazu omówiono problematykę wykorzystania ognia w lesie: gaszenia pożaru oraz wykorzystania wypalania w ochronie przyrody.

W warsztatach brało udział 6 strażaków z KM PSP Jelenia Góra. Wysłano na miejsce dwa pojazdy pożarnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2: samochód gaśniczy oraz samochód kwatermistrzowski. Pierwszy z nich pojechał do Przemkowa w ramach modułu gaśniczego GFFFV Wrocław. Jest to międzynarodowy moduł przeznaczony do gaszenia pożarów lasów z ziemi na terenie krajów Unii Europejskiej. W drugim samochodzie przetransportowano namioty oraz inny sprzęt do budowy zaplecza socjalnego.

tekst: Agata Skindziul, st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: ogn.Maciej Michalski