Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-04-14


W Karpaczu palił się dom (13.04.2015r.)

Pożar gasiło 23 strażaków przez prawie cztery godziny. Straty są duże, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

O pożarze budynku przy ul. Myśliwskiej strażacy zostali poinformowani ok. godz. 18. Pożarem objęty był hol na pierwszym piętrze. Dwie osoby przebywające w budynku opuściły go jeszcze przed przybyciem straży pożarnej.

Po ugaszeniu ognia w holu, okazało się, że pożar przedostał się w przestrzeń międzystropową
Aby go zlokalizować, strażacy używali kamer termowizyjnych i pirometrów. Dzięki nim znajdowali miejsca, w których występowała podwyższona temperatura. Następnie po wykryciu tych miejsc, wykonywali niezbędne prace rozbiórkowe  i gasili zarzewia ognia.

Po ugaszeniu pożaru usunięto spalone elementy konstrukcji. Zniszczeniu uległy pomieszczenia na pierwszym piętrze i poddaszu, pokrycie i konstrukcja dachu a także stropy oraz wyposażenie z wnętrza budynku. Według szacunków strażaków zniszczeniu uległo mienie o wartości ok. 180 tys. zł, natomiast szacunkowa wartość mienia uratowanego wynosi 150 tys. zł. Pożar powstał prawdopodobnie od kominka znajdującego się na pierwszym piętrze domu.

Strażacy działali przez długi czas w zadymieniu, zużywając duże ilości powietrza z aparatów ochrony układu oddechowego. Z tego względu na miejsce zadysponowano dodatkowo samochód specjalny z wałbrzyskiej straży pożarnej, na wyposażeniu, którego były aparaty ochrony układu oddechowego oraz sprężarka do ich napełniania. Oprócz straży pożarnej w akcji brała udział również policja, pogotowie energetyczne i gazowe.

tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, Agata Skindziul foto: OSP Karpacz