Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-04-28


Strażacy ratują nie tylko ludzi, ale także zwierzęta (28.04.2015r.)

Jeleń zaplątał się porożem w sznurki ogrodzenia. To niejedyny taki przypadek w ostatnim czasie.

Strażacy otrzymali informację o uwięzionym zwierzęciu 22 kwietnia, ok. godz. 15. Pechowe dla jelenia sznurkowe ogrodzenie mieściło się przy ul. Długiej w Jeżowie Sudeckim. Przestraszone zwierzę udało się na szczęście szybko uratować. W akcji uwalniania zwierzęcia brało udział 5 strażaków z OSP Jeżów Sudecki. Na miejscu zdarzenia obecny był także leśniczy.

To nie jedyna taka interwencja w ostatnim czasie. W niedzielę (26 kwietnia) strażacy uratowali małego jelonka z kanału wodnego przy ul. Kolejowej w Janowicach Wielkich. Strażacy zagonili przestraszone zwierzę w miejsce, w którym znajdowały się schodki schodzące do kanału. Dzięki temu jelonek odnalazł drogę do wyjścia i uciekł do pobliskiego lasu. W akcji wzięło udział 5 strażaków z OSP.

W ciągu roku sytuacji, w których strażacy ratują z opresji zwierzęta jest nawet kilkanaście. Poniżej przypominamy najciekawsze interwencje strażaków.

Sarny w stawie Podgórzyn
15 marca 2013 r., z zamarzniętych stawów Podgórzyńskich (gm. Podgórzyn), strażacy uratowali 6 jeleni. Pod wędrującymi zwierzętami załamał się w dwóch miejscach lód. Wydobyte na brzeg jelenie po chwilowym odpoczynku samodzielnie uciekały do pobliskich zarośli. Niestety jedno z wyciągniętych z przerębla zwierząt było martwe. Podczas działań okazało się, że na wyspie znajdującej się na środku stawu znajdują się jeszcze, co najmniej, dwa jelenie. W uzgodnieniu ze strażnikiem koła łowieckiego i przybyłym na miejsce powiatowym lekarzem weterynarii postanowiono wypłoszyć zwierzęta z wyspy i wykonać ewakuację w przypadku załamania lodu. Dzięki temu zwierzęta bezpiecznie opuściły akwen.

6 dzików w kanale elektrowni wodnej

14 grudnia 2013 r., sześć ok. 70-cio kilowych dzików wpadło do kanału elektrowni wodnej Bobrowice 4, w Jeleniej Górze przy ul. Bolesława Krzywoustego. Działania zastępów polegały na zagonieniu dzików do jednej ze śluz, znajdującej się w budynku elektrowni i przy pomocy drabiny wyciągnięciu ich z wody. Wyciągnięte zwierzęta wypuszczono na wolność.

Naprawa bocianiego gniazda
4 czerwca 2013 r., w Barcinku (gm. Stara Kamienica) strażacy naprawili zniszczone, bocianie gniazdo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na wysokim pniu drzewa (ok. 18m), wisi uszkodzone gniazdo bociana. Uszkodzenie powstało w wyniku połamania się podstawy gniazda. Z lęgowiska wypadło również pisklę, którym zaopiekowali się mieszkańcy Barcinka. Strażacy próbowali naprawić podstawę gniazda-niestety uszkodzenie było tak duże, że podjęto decyzję o jego usunięciu i stworzeniu nowego. Następnie w nowym gnieździe umieszczono pisklę, którym od razu zaopiekował się dorosły bocian.

tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, Agata Skindziul foto : Ewelina Wiśniewska, Jelonka.com, Krzysztof Chrostek, OSP Stara Kamienica, KM PSP Jelenia Góra