Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-06-09


Powiatowe obchody Dnia Strażaka 2015 (24.05.2015r.)

W tym roku uroczysta zbiórka z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka odbyła się na stadionie miejskim przy ul. Lubańskiej w Jeleniej Górze. Uroczystość rozpoczęta o godz. 10.00 zgromadziła nie tylko samych strażaków zarówno z zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, ale również wielu sympatyków pożarnictwa. Strażackie święto zaszczycili swoją obecnością m. in. Pani Zofia Czernow – Poseł na Sejm RP oraz st. bryg. Jerzy Łabowski – Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz Jeleniej Góry na czele z prezydentem miasta Marcinem Zawiłą i powiatu jeleniogórskiego, który reprezentował wicestarosta Paweł Kwiatkowski. Na uroczystość przybyło wielu strażaków na emeryturze, przedstawicieli Policji, Straży Granicznej, komendantów sąsiednich komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli instytucji współpracujących z jeleniogórskimi strażakami. W świętowaniu uczestniczył także ksiądz kapelan strażaków z powiatu jeleniogórskiego. Uroczystości miały wymiar międzynarodowy ponieważ uczestniczyli w nich bardzo licznie przyjaciele-strażacy z Republiki Czeskiej. W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia, nagrody oraz awanse w stopniach służbowych. Na ręce Komendanta Miejskiego PSP złożony został pamiątkowy medal z okazji 20-lecia powstania Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. W tym roku po raz trzeci komendant mł. bryg. mgr inż. Jerzy Sładczyk przyznał pamiątkowe statuetki oraz tytuł: „PRZYJACIEL KOMENDY MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W JELENIEJ GÓRZE”. Wyróżnienie jest podziękowaniem za pomoc w realizacji działań strażaków z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego m. in. przy ćwiczeniach, manewrach medycznych. Tytuł jest również przyznawany osobom, które mają bardzo duży wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego.
Wyróżnienie otrzymali:

  • Halina Rudnik – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich
  • zespół redakcyjny portalu internetowego www.jeleniagora998.pl na czele z redaktorem naczelnym Pawłem Michałkiewiczem

Po uroczystości odbyły się zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach Finału Polsko-Czeskiej Ligi Strażackiej. Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach:

  • Sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami
  • Ćwiczenie bojowe

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła OSP z Sosnówki pokonując druhów z PM Poland. Trzecie miejsce zajęła OSP z Czernicy. Swoich sił w sportach pożarniczych spóbowały również dzieci - najmłodsi w rodzinie strażackiej, członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Po zaciętej, sportowej rywalizacji uroczystości zmieniły swój charakter – w przyjacielskiej i sielskiej atmosferze biesiadowano w ramach polsko-czeskiej majówki, którą zorganizowało Jeleniogórskie Centrum Kultury.


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: www.jeleniagora998.pl