Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-06-29


XIX Manewry Ratownictwa Medycznego (17-19.06.2015r.)

XIX edycja Manewrów Ratownictwa Medycznego była, zresztą jak wszystkie poprzednie, wyjątkowa. Choć kryptonim „LATO” wskazywałby, że ćwiczenia odbywać się będą w okolicznościach pięknej pogody, to jednak uczestników manewrów przywitała raczej mocno jesienna aura – brak słońca oraz co najwyżej kilkunastostopniowe temperatury. No, ale mogło być gorzej! Na szczęście prawie w ogóle nie padało. Szczególny charakter manewrów wynikał również z faktu, iż uczestniczyły w nich po raz pierwszy (i miejmy nadzieję nie ostatni) zespoły z Policji oraz Służby Więziennej. Pierwszy raz ratowali też w czasie manewrów strażacy OSP z Jeleniej Góry – ul. Wiejska. Po raz drugi odwiedzili nas nasi południowi sąsiedzi z Republiki Czeskiej. HZS Semily oraz HZS Jablonec.


Manewry trwały 3 dni – od 17 do 19 czerwca 2015r. W pierwszym dniu ratownicy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych – wykłady oraz pokazie przygotowanym przez Grupę Interwencyjną Służby Więziennej.
Ratownicy mieli również okazję usłyszeć i przekonać się jak funkcjonuje „Czadzik” – system do wizualizacji i nawigacji pojazdów straży pożarnej, samochodów patrolowo-gaśniczych służb leśnych i komunikacji stanowisk kierowania. Następnie w zajęciach praktycznych – nocne działania ratownicze. Każdy z zespołów wykonał po trzy zadania polegające na ratowaniu: osoby poszkodowanej w wyniku potrącenia przez samochód, osoby pogryzionej przez dzikiego psa, osoby podtopionej.


Ratownicy spędzili cały drugi dzień warsztatów w przepięknych Rudawach Janowickich. Każda z ekip wykonała osiem zadań. Cztery do obiadu – pysznej grochówki przyrządzonej przez jeleniogórskich strażaków oraz cztery po obiedzie. Ratownicy w rejonie „Fajki” pomagali osobie, która upadła ze skały, w okolicy Starościńskich Skał osobie, która doznała urazu kończyny dolnej. W ruinach zamku „Bolczów” osoba miała zawał serca, natomiast w ruinach tartaku (koło „Leśnego Dworu”) doszło do amputacji dłoni. Na Husyckich Skałach opalająca się kobieta doznała udaru termicznego. Na boisku sportowym w Karpnikach bramkarz uderzył głową w słupek bramki i doznał poważnego urazu czaszkowo-mózgowego. W Gruszkowie konieczna była pomoc dziecku, u którego wystąpiła niedrożność dróg oddechowych. Na polanie harcerskiej w Strużnicy drewno przygniotło mężczyznę.


W ostatnim dniu w Jeleniej Górze na terenie dawnej jednostki wojskowej „Pod Jeleniami” doszło do zderzenia dwóch autobusów i dwóch samochodów osobowych. Jeden z samochodów osobowych objęty został pożarem, natomiast w przypadku drugiego niezbędne  były działania z użyciem hydraulicznych narzędzi ratowniczych. W tym wypadku poszkodowanych zostało ponad 100 osób. Ratownicy przybywający sukcesywnie do tego zdarzenia musieli segregować poszkodowanych – decydować, którym z nich będzie potrzebna natychmiastowa pomoc, a którym pomoc może zostać udzielona później.


W manewrach udział wzięły 33 zespoły liczące w sumie 130 ratowników. Większość ekip to strażacy zawodowi oraz ochotnicy z terenu Dolnego Śląska (z poza naszego województwa były ekipy z Łodzi, Głupczyc, Wodzisławia Śląskiego). W warsztatach ćwiczyli także wspomniani strażacy z Czech, Policjanci, funkcjonariusze Służby Więziennej i podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.


Nad prawidłowością wykonywanych działań czuwało 30 instruktorów. Pozorację zapewniło blisko 100 osób – z Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu - "klasa strażacka", Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze, Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Manewry odbywały się pod wnikliwym i czujnym okiem lek. med. Wojciecha Kopackiego, wojewódzkiego koordynatora Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.


Organizatorami XIX Manewrów Ratowniczych byli: st. kpt. Andrzej Ciosk, kpt. Jarosław Pruś, st. kpt. Michał Jeremenko, kpt. Konrad Siwik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP w Jeleniej Górze pod przewodnictwem Roberta Domańskiego, który jak co roku układał scenariusze zadań.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji manewrów kierujemy w stronę:
•    Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu - "klasa strażacka"
•    Zespołu Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze
•    Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze
•    Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze
•    Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach
•    Schroniska „Szwajcarka” w Karpnikach
•    administratora parkingu na Przełęczy Karpnickiej
•    firmy „Ro-Ko” w Jeleniej Górze
•    portalu JeleniaGóra998


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: Jelenia Góra 998 Paweł Michałkiewicz, Michał Guz, Jan Przedzinkowski