Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-07-24


Strażacki bilans usuwania skutków nawałnicy w powiecie jeleniogórskim

Choć nawałnica jaka przeszła w niedzielny wieczór 19.07.2015r. nad miastem Jelenia Góra oraz miejscowościami powiatu jeleniogórskiego trwała zaledwie kilka minut to jej skutki (głównie złamane drzewa lub ich konary tarasujące drogi i chodniki) usuwane były przez strażaków przez ponad 24 godziny. Pożarnicy z powiatu jeleniogórskiego wyjeżdżali do akcji w takich przypadkach aż 75 razy.

Wiatr wiejący z dużą prędkością oraz intensywne opady deszczu nawiedziły kotlinę jeleniogórską tuż po 21-szej w niedzielę 19.07.2015r. W stanowisku kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze rozdzwoniły się telefony alarmowe. Dyżurni odbierali bezustannie połączenia od osób zgłaszających zagrożenia. W niedzielny wieczór strażacy interweniowali 43 razy. Natomiast w poniedziałek odnotowano 32 akcje usuwania wiatrołomów. Najwięcej połamanych drzew było w Jeleniej Górze 44 zdarzenia (głównie w północnej części miasta). Nawałnica łamała również drzewa w Starej Kamienicy 8 zdarzeń, w Rybnicy 5 zdarzeń, w Szklarskiej Porębie 3 zdarzenia, w Janowicach Wielkich 3 zdarzenia, w Komarnie 2 zdarzenia, w Dziwiszowie 2 zdarzenia, w Bukowcu, w Karpnikach oraz Kopańcu po jednym zdarzeniu.

Większość akcji polegała na pocięciu drzew lub ich części oraz usunięciu z dróg, chodników. Połamane drzewa spadając opierały się o budynki – przy ul. Juliusza Słowackiego, przy ul. Kadetów, przy ul. Pijarskiej w Jeleniej Górze. W Dziwiszowie drzewo spadło na budynek gospodarczy. Strażacy usuwali także wiatrołomy z linii energetycznych – Bukowiec, Stara Kamienica. Niestety drzewa uszkodziły również samochody. Na szczęście były one zaparkowane, a w środku nie było w tym czasie żadnych osób – ul. Wzgórze Grota-Roweckiego, ul. Wojciecha Bogusławskiego i ul. Pijarska w Jeleniej Górze. Na ul. Wrocławskiej wiatr przewrócił na jezdnię reklamę. Z uwagi na prawdopodobieństwo podniesienia się stanu rzeki Kamiennej, strażacy z Piechowic usunęli z niej drzewo.

Jest również bardzo pozytywna informacja i w sumie najważniejsza - w czasie wszystkich opisanych powyżej zdarzeń nie było osób, które ucierpiałby na zdrowiu. Patrząc np. na duże drzewo przy Al. Jana Pawła II, które spadło na przebiegającą w tym miejscu drogę krajową nr 3 (blokując oba pasy ruchu w kierunku Jakuszyc) to naprawdę szczęście, że nikt nie został poszkodowany.


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 998