Od początku sierpnia strażacy aż 16 razy gasili pożary w regionalnych lasach. Łącznie spaliło się ok. 7 hektarów. Największy pożar był w rejonie Janowickich Skał w Trzcińsku.
Spłonęło tam ok. 3 hektarów lasów. Pożar wybuchł 7 sierpnia, ok. godz. 12, a gaszenie ognia trwało aż 6 dni. W akcji brało udział kilkudziesięciu strażaków z PSP i OSP. Sporym utrudnieniem był fakt, że strażacy mogli gasić ogień tylko w dzień. W nocy na tym terenie jest niebezpieczne ze względu na dużą ilość skał i nierównych powierzchni o dużym nachyleniu. W działaniach gaśniczych pomagał samolot gaśniczy Dromader, który zrzucał wodę na palący się las. Są to olbrzymie koszty, oprócz drogie akcji gaśniczej są duże straty w naturze. Ucierpiała uprawa leśna, m.in. młode buki i daglezje. Łącznie starty będą liczyły nawet kilkaset tysięcy złotych.
Prawdopodobną przyczyną zaprószenia ognia było niedogaszone ognisko. Okolice Trzcińska to miejsce odwiedzane przez amatorów wspinaczki skałkowej i turystów. Całodzienne wypady w skały zaostrzają apetyt, jednak należy pamiętać, że lasy, nie tylko w Rudawach Janowickich objęte są zakazem palenia w nich ognisk, zwłaszcza w czasie suszy.
Lasy płonęły również w Chrośnicy, Staniszowie, Piechowicach, Karpnikach. Paliła się tam ściółka leśna i krzaki. W Jeleniej Górze paliło się poszycie leśne przy ulicy Krośnieńskiej, Kruszwickiej i Bartosza Głowackiego. Na Wzgórzu Kościuszki spaliła się sterta gałęzi. W większości przypadków prawopodobną przyczyną pożarów było podpalenie.
Komenda Główna Straży Pożarnej apeluje o rozwagę podczas spacerów lub wypoczynku na łonie natury. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
• rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
• wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
• palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, Agata Skindziul, KW PSP w Warszawie, foto: KM PSP Jelenia Góra, Jelenia Góra 998
|
|