Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2019-04-06


IX Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Biegowym (Szklarska Poręba, Jakuszyce 02-03.03.2019)

Tradycyjnie w pierwszy weekend marca miłośnicy nart biegowych spotkali się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie, aby rywalizować w ramach Biegu Piastów zaliczanego do elitarnego grona Światowej Ligii Narciarskich Biegów Długodystansowych (Worldloppet). W 43. Biegu Piastów startowało także 120 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.  W sobotę 2 marca rywalizacja w biegu techniką klasyczną (CT) przebiegała na 50-cio kilometrowej trasie. Natomiast w następnym dniu, niedziela 3 marca, odbył się bieg techniką klasyczną na trasie o długości 25-ciu kilometrów.

Sobotnie zmagania na dystansie 50 km CT wygrał, po raz czwarty z rzędu, Józef Wojtyła z KP PSP w Cieszynie z czasem 2:26:32. Jako drugi na mecie zameldował się Marek Murzyn z KM PSP w Krakowie 2:31:26. Brąz wywalczył Mariusz Dziadkowiec-Michoń – reprezentant gospodarzy z KM PSP w Jeleniej Górze 2:39:18.

W niedzielę wśród Pań na 25 km CT bezkonkurencyjna (tak jak w poprzednim roku) okazała się reprezentantka KP PSP w Świdnicy Pani Agnieszka Nowak uzyskując czas 2:27:31. Jako kolejna linię mety przekroczyła Pani Ewa Łabuz z czasem 2:37:52 z KW PSP we Wrocławiu. Trzecie miejsce zajęła Pani Ilona Cytawa z KP PSP w Wołowie, która na mecie zameldowała się po czasie 2:58:00.

Wśród Panów na dystansie 25 km CT triumfował, tak jak w poprzednich latach, Waldemar Poręba reprezentant KP PSP w Kamiennej Górze uzyskując czas 1:21:29. Srebro wywalczył Daniel Żamojtuk z KP PSP w Gołdapi z czasem 1:26:17. Trzeci na mecie pojawił się Mariusz Dziadkowiec-Michoń z KM PSP w Jeleniej Górze „wykręcając” czas 1:26:56.

Najlepsi strażacy otrzymali puchary, medale oraz dyplomy. Zdobywcy złotych medali otrzymali także latarki czołowe ufundowane przez firmę Mactronic. Nagrody wręczone zostały przez st. bryg. Marka Kamińskiego – Zastępcę Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, mł. bryg. Szymona Ławeckiego – przedstawiciela Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP oraz bryg. Radosława Fijołka – Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze i mł. bryg. Andrzeja Cioska – Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.

Mistrzostwa Polski Strażaków w narciarstwie biegowym odbywają się od dziewięciu lat. Organizatorem zawodów jest Komenda Miejska PSP w Jeleniej Górze, Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu, Komenda Główna PSP w Warszawie oraz Stowarzyszenie ,,Bieg Piastów”. Co roku udział w nich bierze ponad stu strażaków PSP.

43. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego w tym roku trwał od 23 lutego do 3 marca. W jego ramach odbyło się 7 biegów dla dorosłych oraz 2 dla dzieci. 5486 osób ukończyło biegi na wszystkich dystansach. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego ma wymiar globalny – uczestniczą w nim zawodnicy z 31 krajów z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii.  

tekst: mł.bryg. Andrzej Ciosk, foto: www.bieg-piastow.pl, KM PSP w Jeleniej Górze