Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2019-07-23


Wypadek samochodu osobowego między Radomierzem i Janowicami Wielkimi (17.07.2019r.)

W dniu 17.07.2019r. o godz. 15.24 doszło do wypadku samochodowego na drodze między Radomierzem, a Janowicami Wielkimi. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu straży pożarnej i zabezpieczeniu terenu działań, dowódca potwierdził, że samochód osobowy Audi A3, w którym podróżowały 4 osoby wypadł poza jezdnię i leży na lewym boku przylegając dachem do drzewa. Przed przyjazdem Straży Pożarnej z pojazdu ewakuowały się o własnych siłach 3 osoby (nie odniosły większych obrażeń), natomiast jedna osoba  w wyniku uderzenia straciła przytomność i znajdowała się w pojeździe, w którym konstrukcja uległa zniszczeniu i uniemożliwiała wydobycie poszkodowanego  bez specjalistycznego sprzętu. W tym celu wycięto przednią szybę, dzięki czemu strażak-ratownik mógł dostać  się do wnętrza pojazdu i sprawdzić funkcje życiowe. Stan poszkodowanego wymagał natychmiastowej ewakuacji, dlatego przy użyciu hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego usunięto tylną klapę pojazdu, ewakuowano poszkodowanego na noszach typu „deska” i przekazano będącemu na miejscu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W pojeździe odłączono również zasilanie w energię elektryczną oraz zakręcono zawór instalacji LPG. Na czas trwania działań droga była całkowicie zamknięta. Przyczyny oraz okoliczności wypadku bada Policja.
Działania trwały 3 godziny. W akcji uczestniczyło 12 strażaków oraz 3 samochody pożarnicze ( 2xGBA z JRG2, OSP KSRG Janowice Wielkie). Strażacy na miejscu działań współpracowali z Policją oraz Zespołami Ratownictwa Medycznego.

tekst: st. sekc. Wojciech Kamiński foto: www.24jgora.pl, KM PSP w Jeleniej Górze