Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2019-09-08


Ćwiczenia Powiatowe "STRUŻNICA 2019" (10.08.2019r.)

10 sierpnia 2019 roku na terenie Lasów Państwowych, w miejscowości Strużnica, odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „STRUŻNICA 2019”, których głównym celem było sprawdzenie powiatowego planu ratowniczego. W ćwiczeniach brały udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 11 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwo „Śnieżka”, Pogotowie Ratunkowe Jelenia Góra, Policja, Karkonoska Grupa GOPR.


Tegoroczne ćwiczenia składały się z trzech epizodów.
Pierwszy, od którego wszystko się zaczęło, to pożar zauważony przez pracowników Nadleśnictwa „Śnieżka”, którzy próbowali ugasić go samodzielnie. Niestety pożar rozprzestrzeniał się zbyt szybko i konieczny był udział jednostek straży pożarnej, a nawet samolotu gaśniczego Dromader. W celu ugaszenia pożaru strażacy m.in. dowozili wodę ze Strużnicy. Dzięki współpracy z Policją przejazdy samochodów gaśniczych odbywały się sprawniej oraz bezpieczniej.
Druga część ćwiczeń polegała na ewakuacji obozu harcerskiego – 75 osób, w wyznaczone bezpieczne miejsce (koordynację prowadziło Zarządzanie Kryzysowe Gminy Mysłakowice). 
Trzeci epizod dotyczył drwala, który został przygnieciony przez drzewo, podczas prac leśnych. Ze względu na trudne warunki terenowe – obszar leśny, górzysty - ratownicy medyczni nie mogli dotrzeć karetką do poszkodowanego. Z pomocą przyszła im straż leśna, która przetransportowała medyków na miejsce wypadku. Drwala, nieprzytomnego z urazem głowy i zmiażdżeniem kończyny, przetransportowali specjalnymi noszami i wózkiem doczepionym do quada wezwani ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR.

Tak szeroko zakrojone ćwiczenia były doskonałą okazją do współdziałania wszystkich służb i instytucji oraz wyciagnięcia wniosków, które w przyszłości pozwolą na jeszcze lepszą koordynację wspólnych akcji.

tekst: mł. asp. Tomasz Góralski, foto: Paweł Michałkiewcz Jelenia Góra 998