Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2020-12-16


Podsumowanie działań związanych z usuwaniem skutków wichury

Do dziś na obszarze działania Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze trwa usuwanie skutków wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych w postaci silnych wiatrów,  które miały miejsce w okresie od 4 grudnia do 6 grudnia 2020 roku.  Działania jednostek straży pożarnej polegają w głównej mierze na usuwaniu powalonych drzew bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu.
Na chwilę obecną odnotowano łącznie 205 interwencji jednostek straży pożarnej, z czego 38 zdarzeń miało miejsce w Jeleniej Górze, a 167 na terenie powiatu jeleniogórskiego.
Najwięcej interwencji, w ilości 58 miało miejsce w Karpaczu.
W związku z powyższym, prosimy czytać i słuchać aktualne prognozy pogody  – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak huragany i silne wiatry.
W przypadku ich wystąpienia należy:

 1. Usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr!
 2. Zamknąć okna i drzwi!
 3. W miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe!
 4. Nie planować wycieczek w góry, nie wychodzić z domu, np. na zakupy!
 5. Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw!
 6. Przygotować oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładować telefon komórkowy!
 7. Nie podchodzić do okien i drzwi!
 8. Przebywając w budynku - w centrum huraganu lub trąby powietrznej, należy usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
 9. Jeżeli silny wiatr i/lub gwałtowne opady deszczu zaskoczą nas podczas jazdy samochodem najlepiej  nie  kontynuować jazdy  - zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi!
 10. Nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe!
 11. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku!
 12. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim!
 13. W przypadku konieczności uzyskania pomocy lub zgłoszenia interwencji dzwoń na numer alarmowy 112 lub 998.

tekst: mł. bryg. Piotr Dubiel, foto: OSP Miłków, KM PSP Jelenia Góra